Sponsor Bağlantılar

2 Ekim 2012 Salı
4 Yorum

Akıl ve Zeka Aynı Şey mi?

10/02/2012


Geçenlerde eski tarihli dergileri karıştırıyordum ve birinde yazan "Akıl-Zeka Farklılığı" başlıklı yazı dikkati mi çekti. Bunu sizlerle paylaşmak istedim. Hayata, varlığa ve cemiyete uyum mahareti akıldadır. Akıl bu anlamda mesela zekadan daha az önemli değildir. Zekânın doğuştan varolması, onun artırılması veya eksiltilmesini engellediği için zeki olmak bir imtiyaz anlamına gelebilmekte ve bundan dolayı önem arz etmektedir. Fakat aklın geliştirilmesi mümkün olduğuna göre zekanın açıklarını(eksikliklerini) giderme imkanı bulunduğu için çoğu zaman zekâdan daha fazla önemlidir.

Özellikle zekânın verimlerinin de akıl tarafından değerlendirildiği göz önüne alınırsa, "akılsız zekâ"nın bir anlamı olmayacaktır.

 Bu noktada akıl zekâdan daha önemlidir hiç şüphesiz. Zekânın çıplak haliyle yapıcı olduğunu söylemek kabil değildir. Aklın ürettiği veya muhafaza ettiği formlar olmasa zekâyı zapt etmek kabil olmaz.

Gerçi aklın ürettiği ve kullandığı formlar da her zaman zekayı zapt altında alamaz ama faaliyetlerini yönlendirici bir etkisi olduğu ve zekanın üretimlerini verimlendirme imkânı olduğu doğrudur.
Eğitimde zekânın imkânlarını ortayaçıkarmak ve bgundan faydalanmak kabilken, buna karşılık aklın üretilmesi söz konusudur. Bu anlamda, akıl insanda belirleyici ve şekillendirici bir fonksiyona sahiptir. Dolayısıyla eğitimin zekâ üzerinde fazla bir çerçeveleyici ve zapt edici etkisi ve özelliği olmamasına rağmen, aklın belirleyici etkisini unutmamak gerekir.

Eğitim-öğretimin zekayı yönlendirici olması fakat aklı oluşturması gerekir. Bunun için aklı ne olduğunun tespit edilmesi ile berabar akıl testinin geliştirilmesi ve periyodik olarak uygulanması şarttır. Eğitim-öğretimde imtihanların bilgiyi ölçmek için değil, aklın gelişimini ölçmek için yapılması gerekir.Aklın gelişiminin ölçülmesi ise akıl testi ile mümkündür.

İş hayatının yüzde doksanında zeki insan değil akıllı insan gereklidir. Zekânın zapedilemez olan mahiyetyi intibak fonksiyonun gerektiği noktalarda yıkıcı neticeler doğurabilir. İş hayatında intibak maharetinin gerektiği noktalar çoğunluktadır; yönetici ve planlayıcı kadroların dışındaki tüm kadroların projeleri yürütmekte ihtiyacı olan akıldır.

...  (Beyin Gücü)

4 Yorum:

Yorum Kuralları
*Lütfen yanlızca yazı ile ilgili yorumlar yazın.
*Yazının konusu dışında iletmek veya sormak istediğiniz bir şey varsa iletişim formunu kullanın.

 
Yukarı